تندیس های اسکار چقدر می ارزند؟

به گزارش وبلاگ انیمیشن، از زمان برگزاری نخستین مراسم اعطای جوایز اسکار در سال 1929، بیش از سه هزار تندیس اسکار به برنده ها تقدیم شده است.

تندیس های اسکار چقدر می ارزند؟

در صنعت سینما، اسکار معتبرترین جایزه ای شناخته می گردد که کسی می تواند به دست آورد.

افرادی که جوایز زیادی را از این رویداد پرستاره به دست می آورند، موجی از احساسات را تجربه می نمایند؛ مانند هلی بری که با سخنرانی پذیرش اسکار سال 2002، پس از دریافت جایزه تاریخی بهترین بازیگر نقش اول زن، به عنوان یکی از پراحساس ترین چهره هایی که روی این صحنه سخنرانی نموده، در یاد ها مانده است.

از سال 2010، سنتی مرسوم شده است که برنده ها پس از مراسم، نامشان را روی جوایز خود حکاکی می نمایند. ممکن است به نظر برسد این تندیس های طلایی، که نام بعضی از مشهورترین چهره های هالیوود بر آن ها نقش بسته است ارزش زیادی دارند.

در حالی که ارزش اسکار بسیار پایین تر از آنی است که تصور می گردد.

ساختن جایزه اسکار چقدر هزینه برمی دارد و ارزش آن چقدر است؟

در سال 2017، ویدئویی توسط کوینِج، شرکت خدمات اقتصادی تایم تهیه شد که در آن هزینه ساختن تندیس اسکار حدود 400 دلار تخمین زده شده است.اما ارزش مجسمه طلایی اسکار این قدر نیست.

در سال 2015، یک قاضی در لس آنجلس حکم داد که آموزشگاه می تواند جایزه اسکار بهترین کارگردانی هنری را، که در سال 1942 به جوزف سی رایت برای موزیکال My Gal Sal با بازی ریتا هیورث اعطا شد و قبلا به قیمت 79 هزار و200 دلار فروخته شده بود، با پرداخت 10 دلار به دست آورد.

از سال 1951 تا چند سال پیش، قانونی وضع شد که بنا به آن وراث کسانی که برنده جایزه اسکار شده اند باید پیش از به فروش گذاشتن محسمه های طلایی آن ها، آن ها را به قیمت 10 دلار به آموزشگاه پیشنهاد دهند.

اما چند سال پیش قانون تغییر کرد و از این پس کسانی که جایزه اسکار دارند و می خواهند آن را بفروشند، باید ابتدا آن را به قیمت یک دلار به آموزشگاه پیشنهاد دهند.

بر روی وبسایت اسکار آمده است: برنده های جوایز اسکار به هیچ وجه در حقوق مؤلف متعلق به آموزشگاه سهیم نیستند و حق بهره برداری از تندیس اسکار و استفاده تجاری از نام و اعتبار آن را ندارند. برنده های اسکار باید تابع این قوانین و ضوابط باشند.

برنده های جوایز اسکار از لحاظ قانونی نمی توانند پیش از آنکه جایزه را به قیمت یک دلار به آموزشگاه پیشنهاد دهند، تندیس اسکار را فروخته و یا واگذار نمایند و یا اجازه فروش و واگذاری آن را بدهند.

این بیانیه می افزاید که قانون برای وراث و منسوبین برنده های جوایز اسکار، که ممکن است تندیس را به عنوان هدیه و یا میراث دریافت نموده باشند نیز صادق است و مجسمه های مینیاتوری هم مانند مجسمه هایی در اندازه های استاندارد شامل این قانون می شوند.

اسکار در گذشته، به چه قیمتی فروش رفته است؟

قوانین سختگیرانه ای که از فروش مجسمه های طلایی اسکار به ارقام نجومی پیش گیری می نماید، نتوانسته مانع حراج بعضی از این تندیس ها در گذشته گردد.

به گزارش وَنیتی فر، در سال 1999، مایکل جکسون جایزه اسکار بهترین فیلم را، که به دیوید او سلزنیک، برای فیلم عاشقانه بربادرفته محصول سال 1939 اعطا شد، به قیمت 1.54 میلیون دلار خرید.

در عین حال، جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن، که ویوین لی برای بازی در این فیلم گرفت، در سال 1993 به قیمت بالای 500 هزار دلار فروخته شد. سه سال بعد، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را که کلارک گیبل برای فیلم در یک شب رخ داد محصول سال 1934 گرفت، به قیمت بالای 600 هزار دلار فروخته شد.

از زمان برگزاری نخستین مراسم اعطای جوایز اسکار در سال 1929، بیش از سه هزار تندیس اسکار به برنده ها تقدیم شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "تندیس های اسکار چقدر می ارزند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تندیس های اسکار چقدر می ارزند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید