رمزگشایی از نحوه انتقال سنگ های غول پیکر برای ساخت اهرام ثلاثه؛ نتایج آخرین یافته ها چیست؟

به گزارش وبلاگ انیمیشن، اهرام ثلاثه مصر یکی از عجایب هفت گانه دنیا است که علی رغم گذشت سال ها از زمان ساخت آن، هنوز سوالات بی جواب بی شماری در خصوص آن باقی مانده است. یکی از مسائل مطرح شده نحوه انتقال مصالح، مخصوصاً سنگ های غول پیکری است که در ساخت این سازه ها به کار برده شده است. براساس آخرین یافته ها به نظر می رسد مصری ها در انتقال این سنگ ها از آب نیز بهره گرفته اند.

رمزگشایی از نحوه انتقال سنگ های غول پیکر برای ساخت اهرام ثلاثه؛ نتایج آخرین یافته ها چیست؟

شاید ساخت سازه هایی چون اهرام ثلاثه با دستاوردهای کنونی بشر و علم مهندسی ساختمان چندان سخت نباشد، اما ساخت این سازه ها در اعصار گذشته، مطمئناً بسیار سخت بوده است، چرا که حجم سنگ های استفاده شده در این ساختمان ها بسیار بزرگ است که منجر به سنگین شدن آن می گردد. یکی از اساتید دانشگاه آمستردام و محقق بنیاد پژوهش های مواد اعتقاد دارد که مطمئناً در آینده و با انجام تحقیقات بیشتر جوابی منطقی برای انتقال این سنگ ها و نحوه ساخت این سازه ها یافته خواهد شد.

اولین مرحله از معادله قدیمی در خصوص انتقال سنگ ها و مجسمه های ساخته شده توسط سورتمه هایی است که در بسیاری از منابع تاریخی به آن اشاره شده است. مطمئناً تا حال تجربه پیاده روی روی ماسه را داشته اید. یکی از نکات جالب توجه در خصوص ماسه، سهولت راه رفتن روی ماسه های خیس در مقایسه با ماسه هایی است که خشک هستند. بطوریکه فرد برای راه رفتن روی ماسه های خیس احتیاج به مصرف انرژی کمتری دارد. براساس نظر فیزیکدان ها وجود رطوبت به میزان مناسب در ماسه ها منجر به کاهش انرژی مورد احتیاج برای کشیدن سورتمه به نصف می گردد.

برای آزمایش این نظریه، دانشمندان یک نمونه آزمایشگاهی از محیط مورد نظر را شبیه سازی نمودند، بطوریکه سورتمه با داشتن یک بار سنگین برای نمونه و همچنین میزان معتنابهی ماسه، شرایط محیطی مشابه را پیاده سازی نموده بود. دانشمندان با کشیدن این سورتمه فاکتورهای متعددی را که مرتبط با این نظریه است، مورد سنجش قرار دادند که می توان به نیروی مورد نظر، رطوبت و همچنین سفتی ماسه ها اشاره نمود.

براساس گزارش منتشر شده زمانی که ماسه با استفاده از قطرات آب خیس می گردد، همچون پلی میان دانه های ماسه عمل نموده و آن ها را به یکدیگر می چسباند. در حضور رطوبت به میزان مناسب، ماسه به میزان دوبرابر سفت تر از زمان خشک بودن شده و در نتیجه کشیدن سورتمه با بار سنگین نیز سهل تر می گردد.

این نظریه برگرفته از ایده های خلاقانه و یافته های جدید داشنمندان نیست. در حقیقت وجود نقاشی هایی در مقبره یکی از فراعنه مصر این ایده را در ذهن دانشمندان متبلور ساخته است. این نقاشی در بردارنده تصویری است که در آن شماری از کارگران در حال کشیدن یکی از مجسمه های غول پیکر هستند و فردی در جلوی سورتمه در حال ریختن مایعی روی زمین است با یافته های جدید دانشمندان همخوانی دارد.

منبع :زومیت

منبع: لست سکند

به "رمزگشایی از نحوه انتقال سنگ های غول پیکر برای ساخت اهرام ثلاثه؛ نتایج آخرین یافته ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از نحوه انتقال سنگ های غول پیکر برای ساخت اهرام ثلاثه؛ نتایج آخرین یافته ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید