مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد؛ تغییرات نرخ تورم اجاره بها در فصل پاییز

به گزارش وبلاگ انیمیشن، خبرنگاران: درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل پاییز 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، 21.6 درصد است که نسبت به فصل تابستان 1398(23.1 درصد)، 1.5 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد؛ تغییرات نرخ تورم اجاره بها در فصل پاییز

به گزارش وبلاگ انیمیشن به نقل از ایبِنا، مرکز آمار ایران گفت یکی از بخش های مهم در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، بخش مسکن است. این بخش شامل زیر بخش های اجاره بهای واحدهای مسکونی و خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و...) است.

در فصل پاییز 1398، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد 162.8 رسید که نسبت به فصل قبل (151.9)، 7.2 درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان همدان با 13.7 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با 1.7 درصد افزایش است.

درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل پاییز 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، 21.6 درصد است که نسبت به فصل تابستان 1398(23.1 درصد)، 1.5 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با 34.8 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با 10.0 درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان لرستان به طور متوسط 13.2 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان آذربایجان غربی 11.6 واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه نموده اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز 1398 نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر 23.5 درصد است. اطلاع مذکور در استان لرستان (32.5 درصد) بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی (9.9 درصد) کمترین عدد را نشان می دهد. متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل پاییز 1398 برابر با 31.2 درصد است.

منبع: اقتصادنیوز

به "مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد؛ تغییرات نرخ تورم اجاره بها در فصل پاییز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد؛ تغییرات نرخ تورم اجاره بها در فصل پاییز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید