واکنش وزارت بهداشت به ادعای وجود سم در لبنیات

به گزارش وبلاگ انیمیشن، پس از مطرح شدن خبری در یک برنامه زنده تلویزیونی از سوی بازرس انجمن ایمنی مواد غذایی مبنی بر وجود سم آفلاتوکسین در مواد لبنی تولیدشده در کشور، سخنگوی سازمان غذا و داروی کشور گفت: وجود این سم در لبنیات و خشکبار موضوعی قدیمی است و در سال های اخیر کاهش یافته است.

واکنش وزارت بهداشت به ادعای وجود سم در لبنیات

به گزارش وبلاگ انیمیشن به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور با بیان این که میزان این سم در لبنیات بسته بندی به مراتب کمتر از لبنیات فله ای است، گفت: موضوع آفلاتوکسین در مواد غذایی موضوعی جهانی است و حداقل 4 دهه نقل محافل علمی و فنی است.

جهانپور اظهار کرد: آنالیز فرایند وجود این سم در لبنیات در ایران نشان می دهد در همه سال های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار فرایند کاهشی داشته است. متاسفانه هر از گاهی افرادی بدون اشاره به مقدمه و موخره، مطالبی را مطرح می نمایند که نه تنها کمکی به ارتقای سلامت و سواد سلامت جامعه نمی کند، بلکه به تشویش اذهان عمومی هم می انجامد.

وی گفت: سم آفلاتوکسین موضوعی است که سال هاست محل تمرکز و توجه سازمان بهداشت جهانی و فائو (سازمان جهانی خواربار) و نظام سلامت و نهادهای نظارتی کشور است و موضوع جدیدی نیست و دلیلی هم ندارد در یک برنامه تلویزیونی زنده، افکار عمومی را با آن بمباران نمایند. به طوری که انگار بلایی یک شبه آن هم فقط بر سر مردم ایران نازل شده است.

سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران ادامه داد: وجود آفلاتوکسین یک معضل در مواد غذایی به ویژه لبنیات و خشکبار و فرآورده های گیاهی است. کشورهای مختلف حد مجاز متفاوتی برای آن در مواد غذایی مختلف دارند. مثلا در ژاپن تا 14 درصد و در ترکیه بیش از 12.4 درصد گزارش شده است. استانداردهای ایران عموما در حد استانداردهای ایالات متحده تعریف شده است. البته استانداردهای اروپایی سختگیرانه تر از ماست.

جهانپور گفت: در سال های اخیر تلاش شده است که میزان آفلاتوکسین در محصولات غذایی کاهش یابد و حتی مروری بر مطالعات نشان می دهد که این میزان در مواد غذایی از جمله لبنیات فراوری داخل فرایند کاهشی داشته است.

وی تاکید نمود: مسئولان فنی، واحدهای کنترل کیفیت و سازمان غذا و دارو در این زمینه تلاش فراوانی داشته اند و از این نظر محصولات غذایی بسته بندی و فراوریی صنایع غذایی و لبنی به مراتب شرایط بهتری از محصولات فله ای و سنتی دارند.

این مسئول گفت: بسیاری از محصولات غذایی و لبنی ایران با پاس کردن همین استانداردها به خارج از کشور صادر می شوند. البته هیچ کس مدعی حذف آفلاتوکسین نیست اما طرح موضوع به صورت یکجانبه آن هم به گونه ای که این معضل خاص محصولات غذایی داخلی است، رفتار درستی نیست.

منبع: همشهری آنلاین

به "واکنش وزارت بهداشت به ادعای وجود سم در لبنیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت بهداشت به ادعای وجود سم در لبنیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید